Kingos Kirkes 100 års jubilæum

Trods halvdårligt vejr samledes 180 mennesker til festgudstjeneste i Kingos Kirke søndag d.16. maj. Alle 5 præster i Kingo-Samuel Sogn medvirkede: Hans Peter Nohns, Bergur Jacobsen, Arne Kappelgaard, Jens Christian Larsen og Paul Friis. Chris Oduro, der er præst i den afrikanske menighed Alive Bible Congregation ved Kingos Kirke, bragte også en hilsen, som fremkaldte spontane klapsalver. Trompet og solosang supplerede orgel og kor. De mange kulturer og sprog i sognet præger også Kingos Kirkes liv, således også denne dag med mange forskellige kulturer repræsenteret, og en enkelt sang på 5 sprog. Da balloner væltede ud over kirkerummet under postludiet, forhøjedes glæden til det ustyrlige!

Så var der udendørs afsløring af vinderbillederne i foto- og tegnekonkurrencen og præsentation af det store gavlmaleri på nabohusets gavl. Desværre havde regnen den foregående uge forhindret Basco5 i at færdiggøre maleriet, men når dette læses, kan det beundres på Bragesgade 33.

Efter en bugnende reception blev der bragt hilsner fra mennesker, der har haft deres gang i kirken inden for de sidste 50 år: to tidligere menighedsrådsformænd, Per Sangild og Jens Ole Christensen, 3 generationer af præstebørn: Marianne Højlund, Tove Ellerbek og Dorte Kappelgaard, flere sogneboere fra før og nu: Jørgen Lauridsen og Annet Melby, og David Okwera repræsenterede bl.a. de mange flygtninge, der gennem årene har fået et første møde med kirken i Danmark her i Kingos Kirke. Blandt præstehilsnerne dukkede minsandten også gamle Grundtvig op og lykønskede Kingos Kirke med de 100 år på Nørrebro – indtil masken faldt!

Imens var der jazzmusik ved Martin sTumanns Jazzband og børneprogram med dukketeater, hoppeborg m.m., indtil besøg af 2 brandbiler og fødselsdagskage med kaffe afsluttede en herlig dag!

Fotokonkurrencens vindere

Vinderne af fotokonkurrencen er nu fundet:

Voksne:

1. præmie: Jens Reuss Kristesen  Gavekort 1500 kr.

2. præmie: Minna Jørgensen         Gavekort 500 kr.

3. præmie: Maria Kristesen          Gavekort 500 kr.

Børn:

Meena Salaam Mansour              Gavekort 300 kr.

 Billederne kan ses i Kingos Kirke

 

Gavlmaleriet

Det store gavlmaleri på gavlen af Bragesgade 33, vendt mod kirken, er nu malet op.

 

Kunstneren er Basco5. Se andre af hans arbejder på www.bascofive.com

Liften er leveret af Corona-Pitzner, Rovsingsgade, 2200 København N, til sponsorpris.

Malingen leveret af Kunstnerfarver.dk på Gl. Kongevej 148, 2000 Frederiksberg

Andelsforeningen for Bragesgade 31-33 har givet tilladelse.

Temaet, som Basco5 har fået som udgangpunkt, er Kingos Kirkes jubilæumstema:

 Fra Babylon til pinse

I den gamle fortælling om Babylon i Bibelen opstod der en mængde forskellige sprog. Det skabte forvirring og et usammenhængende samfund.

Pinsedag derimod skete der et under, så folk med alle mulige sprog kunne høre det samme, da Jesu disciple fortalte om hans død og opstandelse. Den dag fødtes den kristne kirke.

Kingo-Samuel Sogn rummer en babylonisk blanding af sprog og folkeslag. Det er ikke altid let at snakke sammen, men viljen til at stå sammen om at vi skal leve sammen i respekt for hinanden er vigtig.

Det er også kirkens mål er at byde alle i vort multikulturelle sogn velkommen til at glæde sig sammen med os over Gud og alt, hvad han giver os. Pinsedag er et stærkt symbol på dette, og vi kan glæde os over, at menigheden her også er præget af mennesker fra mange kulturer.